8 Mart 2013 Cuma

Meşhur Peynirci &Çağdaş & Makromarket &Altunbilekler &Gimsa

Bugün kısa bir karşılaştırma yaparak Market zincirlerinin staretejilerinin paylaşacağım.

Çağdaş Market

Çağdaş marketler zincirinin önceki yazılarımda tabiri caizse yerden yere vurdum çünkü inanılmaz amatör yönetilen bir şirketti.Şirketti diyorum şimdi daha iyi yönetildiğini daha vasıflı elemanlarla çalışıldığını düşünüyorum.

Kendi markaları sattıkları ürünlerinde yok.Avantajı bir çok çağdaş markette içerisinde ekmek fırınının Bonelli markası altında yer alması dezavatajları kesinlik hiç bir ürünü ucuz değil.

Migros gibi yayılıyorlar ve genişliyorlar.Büyüme ve fiyatlandırma stratejileri çok benziyor muhtemelen bu iyileşmenin kaynağı da onları örnek almaları diyebiliriz.

Meşhur Peynirci

Çağdaş marketin az sert rakibi diyebilir.Nerde bir Çağdaş görseniz emin olun 50 metre çapındaki lokasyonda Meşhur Peynirciyle de karşılaşırsınız.

Çağdaş Marketin gıdda dışı ev tüketimi ürünlerinin olmasına rağmen Mehur Peynirci tamamen gıdaya odaklanmış durumda.

Kendi markasına ait ürünleri yok.Paketlenmiş gıda ürünlerinde fiyat avantajı yok fakat sebze ve peynirde çok çeşit ve fiyat alternatifi bulabilirsiniz.Bu ürünleri çok konsantreler.

Haftalık ürün guruplarındaki indirimlerle dinamik bir promosyon anlayışını benimsemişler çağdaş gibi statik değiller.

Makromarket

Oldukça soğuk bir market desem herhalde kızmazsınız.Ürünleri klasik indirim anlayışı zayıf çalışanları çok soğuk güleryüz yok samimiyet zayıf.

Özelleştikleri hiç bir gurup yok.Dışarıdan eski kombassan holdingin Adese Marketleri gibi duruyor.

Altunbilekler

Altunbilekleri ilk etimesguttan tanıyorum.Son zamanlarda çok fazla şubeleştirler.Periferden merkeze doğru indiler.Sadece bir cadde üzerinde 3 tane altunbilekler mağazasını görebilirsiniz.

Bu kadar çok hızlı şubelerşme inşalla hızlı çöküşü getirmez.Fiyatları şubeler arasında farklılık gösteriyor.Etimesgut'tan aldığınız sebzeyle dikmenden aldığınız sebze fiyatları farklı.Bu farklılık insanların gözünde güven unsurunu rencide ediyor.

Ürün çeşitliliği güzel fakat etimesguttaki samimi sıcak alışveriş ortamı diğer şubelerde zayıf.Web sitesindeki aşağıdaki resim ne kadar profesyonel davrandıkların göstergesi:)istock phto devşirmesi fotoğrafları kullanmalarını geçtik keşke temizleselerdi.

GİMSA  
Bir case study tadında Gimsa.Çok büyük mağazalar açıyor çok büyük indirimlerle satışa sunuyor.

Mağazaların içerinde food coutlardan mobilyaya herşey mevcut.Sebze fiyatları hal fiyatlarından ucuz çünkü direkt üreticiyle alışveriş yapıyor.

Kendi markası mevcut.Akın akın insanlar alışveriş yapmak için sıraya giriyor.

Çalışanların tamımı Çorumlu.Hemşehricilik mevcut fakat hemşehrileri inanılmaz mutlu çünkü çalışanlarını ev sahibi yapıyor marketten belirli limitlerde alışveriş kuponu dağıtıyor.

Tedarikçiler memnun herşeyi peşin çalışıyor herkes Gimsa yönetimine çok güveniyor.


Özet: Bu marketler zinciri karşılaştırmasında kazanan Gimsa.Websiteleri hepsinin fecaat.Sosyal medyayı zaten kullanmıyorlar.

1 yorum:

zeki dedi ki...

sıralama tam tersi olmalıydı.
Gimsa: ucuz diye verdikleri çın malı urunler, meyve sebze ezik ve sectrilmiyor.
Makromarket: Gimsa gibi yandaş market olduğu için kontrolsüz, bozuk urunleri satıyor. gecen reçel aldım resmen sekerlesmiş ve kotu kokuyorrdu.
Altunbilekler : resmen kıro tezgehtarla insanı dövecekmiş gibi hizmet veriyorlar.
meşhur peynirci : biraz daha iyi seçme olanağın var indirimli urunleri güzel.
Çağdaş Market : adına yakışır bir market. hızlı , emiz ve seçebilme olanağın var. hediyeleri ile cok müşterisine hediye ediyor.